"זה פשוט לא ייאמן. קיבלתי דו"ח על משהו אחד ואני משלמת על משהו אחר", כך אמרה היום עמית ספיר סרי, תושבת רמת השרון, לאחר שהערעור שהגישה העירייה לבית המשפט המחוזי (בתמונה) התקבל והיא תיאלץ לשלם לעירייה את גובה הקנס המקורי שעומד על סך 730 שקלים.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

את סיפור מאבקה של עמית בעירייה הבאנו אתמול באתר "שרון אונליין". כזכור, עמית לא הסכימה לשלם קנס של 730 שקלים בגין דו"ח על השלכת קרטונים לרחוב, שלא ביום האיסוף, לאחר שטענה שלא היא שהוציאה את הקרטונים אלא הניחה אותם בחדר האשפה של הבניין. לאחר שהעירייה לא קיבלה את ערעורה היא נשפטה ויצאה זכאית בבית המשפט השלום. הלשכה המשפטית של העיריה לא ויתרה וערערה לבית המשפט המחוזי.

הבוקר (שני) התקיים דיון בבית המשפט המחוזי בפני השופט ציון קפאח שניסה לגלות אמפטיה והאמין לעמית שהיא לא זו שהוציאה את הקרטונים, אבל קיבל את ערעור העירייה מכיוון שלטענתו על פי פסיקה של בית המשפט העליון אסור בכלל להוציא את הקרטונים לחדר האשפה. כלומר, עמית תשלם כעת על דבר שלא עליו קיבלה את הקנס. הזוי, כבר אמרנו?

עמית אמרה בפורטוקול הדיון: "בית המשפט מסביר כי לא יתערב בקביעה העובדתית של בית משפט הקמא (השלום – ש.י.) לפיה האמין לי כי לא אני הוצאתי את הקרטונים מחדר האשפה. אני רוצה לציין שהוטעתי על ידי מחלקת התברואה של העירייה וכי קבלתי הנחיות שונות. בית המשפט מבהיר לי כי סוגיה זו לא נדונה כלל בבית המשפט ואני מסכימה לקבלת הערעור".

כאמור, השופט ציון קפאח האמין לעמית, אבל קיבל את ערעור העירייה וכתב: "הודעתי כי לא אתערב בקביעת בית המשפט קמא (השלום – ש.י.) לפיה אני מאמין למשיבה (עמית – ש.י.) כי הניחה את הקרטונים בחדר האשפה אך לא הוציאה אותם לרחוב. עם זאת, הבהרתי למשיבה את המסגרת המשפטית כי קרטונים כפסולת למיחזור אין להניח בחדר האשפה. בסוגיה זו אני מפנה לחוק איסוף ופינוי פסולת למיחזור. חדר האשפה, כשמו כן הוא, והוא מיועד לאשפה בלבד. קרטונים הינם על פי חוק זה, פסולת אשר נועדה למיחזור ואשר אין להניחה בחדר האשפה. הנחת הקרטונים בחדר האשפה הינה חרף רצונה הטוב של המשיבה בבחינת הצב מכשול בפני עיוור לפי ששכן אחר עלול לכעוס ולהוציא את הקרטונים לרחוב". השופט פסק כי עמית לא תשלם הוצאות משפט אלא את הקנס המקורי, על סך 730 שקלים, עד לתאריך 1 ליולי.

"שימשתי פה לאלפי תושבים"

עמית אמרה לאחר צאתה מבית המשפט: "השופט היה מאוד אמפתי אליי והסביר לי שהוא מאמין לי אבל הוא הסתמך על פסיקה בבית המשפט העליון שאסור בכלל להוציא קרטונים לחדר האשפה ולכן עליו לקבל את הערעור של העירייה".

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

עמית, מה ניסית להסביר לשופט?

"הסברתי לו שאתמול התקשרתי למחלקת התברואה של העירייה בשתי הזדמנויות שונות ונענעתי על ידי שני אנשים שונים כי מותר להוציא קרטונים לחדר האשפה. זאת אומרת, מי שמטעה את הציבור היא למעשה העירייה. איך יכול להיות שפעלתי לפי ההנחיות שמקבלים התושבים מהעירייה ובכל זאת קיבלתי קנס? הבהרתי לו שאני לא מייצגת את עצמי אלא אלפי תושבים שסובלים מהדו"חות האלו".

חשבת שיש לך סיכוי בערעור? 

"האמת שלא. הבנתי מהתייעצות עם עורכי דין פליליים שאין מצב שבית המשפט המחוזי ילך נגד העירייה כי אז זה יכול להוות תקדים לעתיד. השופט בבית משפט השלום, מעבר לעניין החוקתי, הסתכל ראייה הרבה יותר רחבה וראה את המקום של האזרח. במחוזי ההתייחסות היא לחוק היבש נטו".

היית בהלם שלמעשה הערעור התקבל על משהו אחר?

"זה פשוט הזוי שבבית משפט השלום הטענה של העירייה הייתה שהוצאתי את הקרטונים לרחוב ובמחוזי הטענה הייתה שאסור להניח קרטונים בחדר אשפה. זה מה העירייה מנחה אותי אז מה אני אמורה לעשות? לריב עם העובד במחלקת התברואה ולהגיד לו שיש פסיקה של בג"צ? על מי אני אמורה להסתמך עלי אם לא על העירייה? מי אמר להנחות אותי?"

בדיעבד, היית עושה משהו אחרת?

"ממש לא. אני לא מצטערת שהלכתי לערעור ואני שמחה שנלחמתי על הצדק גם אם זה אומר שאני צריכה לשלם 730 שקלים. מצד שני, זה מאוד מאוד מצער אותי שככה מתנהלת העירייה שלי ומערכת החוק, ששתיהן בעצם הולכות נגד האזרח ואין לו סיכוי מולן. זה מקומם אותי מאד ויש בי הרבה מרירות כלפי העירייה ומערכת המשפט, אבל מצד שני אני משלמת את הקנס עם הרבה גאווה ותחושה שנלחמתי על הצדק. אני מרגישה שבמקרה שלי שימשתי פה לאלפי תושבים אחרים ועל כך יש בי סיפוק גדול".

מה את מצפה מהעירייה עכשיו?

"אחרי שקיבלתי קנס על משהו שלא עשיתי ואת זה אמרו שני שופטים, איבדתי ימי עבודה ונלחמתי על הצדק אני מצפה מהעירייה שתפחית את הקנס שלי לשקל אחד בלבד. ביציאה מהאולם התובע העירוני אמר לי שזה לא משהו אישי נגדי אבל ששאלתי אותו כמה אנשים הוא גרר במקרה כזה למחוזי הוא ענה אף אחד, אז ברור שזה אישי נגדי. הוא הסביר לי שאם בית משפט היה פוסק לטובתי אין לעירייה כלים להתמודד עם אכיפה מאחר וכל אחד יכול להשליך אשפה ככל רצונו. זאת עוד הוכחה שמלכתחילה לא היה לי סיכוי בערעור".

מה המסר שלך לתושבים?

"קודם כל, לא לזרוק קרטונים בחדר אשפה, דבר שכמובן העירייה לעולם לא טרחה ליידע את הציבור. למרות שבסוף אני משלמת את הקנס, אני ממליצה לתושבים תמיד לעמוד על זכויותיהם והצדק שלהם".

הכל בגלל כמה קרטונים על המדרכה

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן