את הגשת העתירה יוזם דודי הראל, תושב העיר, שמסביר: "לא מדובר במאבק פוליטי אלא על שמירת הדמוקרטיה". בישיבת המועצה האחרונה נדחתה בפעם השלישית הצעה לסדר שהגיש בנושא חבר המועצה ירון גדות. העירייה: "אין חובה מפורשת לנציגות אופוזיציה בכל הדירקטוריונים"

שרון יונתן

מדוע ברמת השרון אין נציגות לחברי אופוזיציה בדירקטוריון החברה הכלכלית? בסוגיה זו צפוי להכריע בעתיד בית המשפט בעקבות יוזמה לעתירה מנהלית שמתארגנת בימים אלו בנושא אי מינוי נציגי אופוזיציה בדירקטוריונים עירוניים.

הכל קורא פה - חודש הקריאה בהרצליה. יוני 2022 שעת סיפור, מופעים והרצאות, אירועים מהספרים. לחץ לצפייה בכל מה שקורא

מזה תקופה ארוכה קורא חבר המועצה ירון גדות (בתמונה) לשלב בדירקטוריון החברה הכלכלית של רמת השרון (רימונים) נציג אופוזיציה, אבל ללא הצלחה. שלוש הצעות לסדר העלה בעניין, האחרונה בהן ביום ראשון שעבר. בדברי ההסבר להצעתו כתב גדות: "על פי החוק סעיף 249א לפקודת העיריות וחוות דעת היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד מיכה בלום, שהועברה לכלל חברי המועצה, יש לכלול בין חברי מועצה בדירקטוריונים העירוניים גם חברי אופוזיציה". גדות הביא שלוש דוגמאות מפסיקות של שופטי בית משפט במקרים זהים בקרית ביאליק, חיפה ופתח תקוה.

גדות בהצעתו: "מכלל הפסיקות שהובאו לעיל עולה כי לא רק שיש מקום לכהונת נציג האופוזיציה בדירקטוריון החברה הכלכלית, אלא כי ישנה חובה לכך.  המנהל התקין וכן ההליך התקין הינם נשמת אפה של הדמוקרטיה, ויש לשמור עליה מכל משמר. יש לציין כי מעל לשנה וחצי, מאז כינון הקואליציה הנוכחית, אין נציג אופוזיציה בדירקטוריונים של חברות עירוניות".

האופוזיציה במועצת העיר ברמת השרון מונה 3 חברי מועצה: רוני בלקין, ירון גדות ושמוליק גריידי. גדות הסביר בהצעתו: "יו"ר ועדת הביקורת (בלקין – ש.י.) אינו יכול לשמש חבר בדירקטוריון המבוקר על ידו. חבר האופוזיציה שמואל גריידי הודיע שאינו רוצה לכהן כחבר בדירקטוריונים וועדות נוספות".

לפיכך הציע גדות בדיון במועצה: "יש למנות חבר אופוזיציה בהתאם למכתב מטעם האופוזיציה כחבר בדירקטוריון החברה הכלכלית רימונים במקום חבר מועצה אחר". אבי גרובר, ראש העירייה, לא התייחס בישיבה לתוכן ההצעה ועבר להצבעה על הסרתה מסדר היום: בהסרת ההצעה תמכו 7 חברי מועצה, 4 נמנעו ורק שניים (גדות ועידן למדן) התנגדו להסרתה.

היוזמה להגשת העתירה

בימים האחרונים מקדם דודי הראל, תושב רמת השרון, מהלך להגשת עתירה מנהלית נגד העירייה בנושא אי מינוי נציגי אופוזיציה לדירקטוריונים עירוניים. הבוקר הוא הסביר ל"שרון און ליין" מדוע החליט ליזום עתירה מנהלית זו: "אני מחזיק בדעות מאוד ברורות ונקיות וחשוב לי שהדמוקרטיה תישמר ולא תיפגע. לא מדובר כאן במאבק פוליטי אלא נטו על שמירת הדמוקרטיה כי אני סבור שחייבת להיות נציגות לאופוזיציה בדירקטוריונים עירוניים. כמו שאנשים יוצאים להפגין כל שבת נגד פגיעה בדמוקרטיה, אז זה אותו דבר במקרה הזה. זאת יוזמה פרטית שלי, אבל אספתי סביבי עוד כמה אנשים שיהיו שותפים לעתירה. אני מקווה שבעירייה יתעשתו ויבינו שבית המשפט כבר אמר את דברו במספר מקרים אחרים בארץ. עלות העתירה היא 5,000 שקלים ואני קורא לתושבי העיר לתרום כפי יכולתם כדי לשמור על הדמוקרטיה".

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

ירון גדות אמר היום: "ברמת השרון הקואליציה הרחבה דורסת את האופוזיציה במהלכים אנטי דמוקרטים. ייצוג אופוזיציה בועדות ודירקטוריונים מתחייב הן על פי חוק הייצוג היחסי והן על פי חובת שיתוף ויידוע אופוזיציה בכל מקום בו מתקבלות החלטות. אצלנו, להבדיל מבעיריות אחרות, זה לא מתבצע ואין מנוס מהגשת עתירה שתכפה את קיום החוק".

מהעירייה נמסר בתגובה: "קביעת הנציגים בדירקטוריונים נקבעו לפי החוק והנהלים. כל סיעה קיבלה ייצוג לפי גודלה בתחילת הקדנציה. בעת קביעת הנציגים היו שני חברי אופוזיציה והם קיבלו נציגות בדירקטוריונים לפי בחירתם. כך רוני בלקין לדוגמא חבר באגודת הספורט. חבר מועצת העיר ירון גדות היה באותה תקופה בקואליציה וקיבל ייצוג כחלק מרמת השרון חופשית. לאחר שפרש מהקואליציה הוא צורף לועדות רבות. לפי פקודת העיריות אין חובה מפורשת לנציגות אופוזיציה בכל הדירקטוריונים ולכן לא שונה הרכב חברי המועצה בדירקטוריונים השונים. הנושא הובא בהצעה לסדר בישיבת המועצה האחרונה ונדחה ברוב גדול של חברי מועצה".

דודי הראל – יוזם העתירה

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן