סערה במועדון השייט בני הרצליה: עשרות הורים וחניכי המועדון הפגינו אתמול (ראשון) מול בניין עיריית הרצליה במחאה על הפסקת עבודתו של אביתר מור, מנהל המועדון בארבע השנים האחרונות ועל כוונת העירייה ועמותת בני הרצליה לקצץ משמעותית בתקציב המועדון ובכך להביא לסגירתו.

במועדון השייט של בני הרצליה פעילים כ- 130 ספורטאים בגילי 6 עד בוגרים, כאשר בשנים האחרונות חלקם הגיעו להישגים הטובים ביותר שאפשר עם זכיות בתחרויות הכי יוקרתיות כמו אליפויות עולם ואירופה.

בניגוד לענפי ספורט אחרים, בעיקר הקבוצתיים, השייט הוא עסק יקר ותפעול המועדון עולה כשני מיליון שקלים בשנה. בשנים האחרון ההכנסות העצמאיות עמדו על כמיליון שקלים, כאשר המיליון הנוסף הגיע מ- 400 אלף שקלים תמיכה עירונית דרך בני הרצליה ועוד 600 אלף שעיריית הרצליה הייתה חייבת להעביר כתוצאה מהחלטת בית משפט בתביעה שהוגשה נגדה לפני מספר שנים. דמי החבר עבור ספורטאי תחרותי במועדון עומדים על 1,250 שקלים לחודש לתושב חוץ ו- 1,000 שקלים לחודש עבור תושב הרצליה, מחירים גבוהים משמעותית מכל מועדון שייט אחר במדינה. בנוסף, פעילים במועדון עוד כ- 300 ילדים ובני נוער בפעילויות חברתיות שונות ומגוונות.

לאחרונה נדהמו ההורים והחניכים לקבלת הבשורה בדבר הפסקת עבודתו של אביתר מור, מנהל המועדון וכאמור הפגינו על כך מול בניין עיריית הרצליה.

מור (33), תושב הרצליה, גדל במועדון השייט ועבר את כל השלבים בהתפתחותו שם, החל כחניך כילד, בהמשך כמאמן ובארבע השנים האחרונות מנהל המועדון.

היום הוא סיפר ל"שרון און ליין" על השתלשלות העניינים שהביאה לכך שהוא יעזוב את המועדון: "כבר מספר שנים שהעירייה ובני הרצליה רוצות למעשה לסגור את הענף הזה. רואות בו עול כלכלי ולא כמועדון שייט מוביל בעולם. זה החריף לאחר שהמנכ"ל החדש של בני הרצליה נכנס לתפקידו בדצמבר 2019, רגע לפני הקורונה. הוא בא מהצבא, אין לו נגיעה לספורט והבנה לצרכים של מועדון שייט. זה היה בשבילו כמו 130 ילדים שעושים רעש והיו תקועים לו כמו עצם בגרון. מצד שני גם העירייה מצידה לא שידרה לו שיש לה רצון לשמור על מועדון השייט. אפשר לחזור לפרוטוקולים של ישיבות המועצה ולהיווכח שהעירייה ובני הרצליה לא רוצים את מועדון השייט בהרצליה. הם רוצים לבטל את ענף השייט או להשאיר אותו כחוגים בלבד ולא כתחרותי".

עד כמה המועדון מוביל בתחומו?

"בארבע השנים האחרונות הפכנו להיות אחד המועדונים הכי חזקים בעולם. אלופי עולם על בסיס שנתי בגלישת רוח בשייט, ילדים נוער ובוגרים. יש לנו חמישה ספורטאים בסגלים אולימפיים שהיו בנבחרות ישראל. תום ראובני בן 20 הוא מקום עשירי בעולם בגלישת רוח והיה מועמד רציני לייצג אותנו בטוקיו ואין לי ספק שאם ימשיכו לתמוך בו הוא יגיע לאולימפיאדה הבאה. יש למועדון, שפועל כבר 25 שנים, שנים של מסורת ועשייה".

אביתר מור לצד גבר

אביתר מור (משמאל) עם תום ראובני. הספורט התחרותי ייפגע

אביתר, בוא תעשה לנו סדר. פיטרו אותך?

"באופן רשמי יציגו לך את זה שלא פיטרו אותי אבל זה למעשה פיטורים לכל דבר ועניין כי פגעו בסמכויותיי ובתנאי העסקתי. הודיעו לי שאני לא אהיה יותר מנהל המועדון אלא יכול להישאר כמדריך בחוגים. ושתבין, לא שיביאו מישהו אחר במקומי גם. כמי שפיתח את המועדון התחרותי והמדהים הזה, ברור שזה לא מקובל עלי ולכן אני לא מסכים להישאר. העלו אותי לשימוע על טענות מגוחכות שהוכחתי שהן לא נכונות. כל הליך הפיטורים הזה היה מזעזע".

עד כמה זה עצוב לך?

"עצוב מאוד כי זה מפעל חיים שלי. היו לי שבועיים של דיכאון שלא הצלחתי לצאת מהמיטה. שמתי את כל החיים שלי במקום הזה. זה הבית שלי. גדלתי כאן כילד ובועטים אותי החוצה בצורה חסרת פרופורציה בטענות לכאורה שפגעתי במועדון שזה בכלל שיא החוצפה".

עם עזיבתך הצפויה, מועדון השייט למעשה יתפרק?

"אולי יישאר כחוגים בלבד אבל כל הקטע התחרותי יסתיים. אני וקודמיי לתפקיד הנחלנו מסורת של הישגים לאורך השנים. לספורטאים ההישגים לא תהיה סיבה להישאר בלי המעטפת והתמיכה שהביאה אותם להישגים".

הורים לחניכים פנו לבני הרצליה וביקשו דיון דחוף בנושא

הורים לשייטים צעירים פנו בשבוע שעבר לדירקטוריון בני הרצליה וביקשו לעשות הכל כדי להשאיר את מור בתפקידו: "אנו, הורים לילדים החברים במועדון השייט של בני הרצליה, פונים אליכם עם בקשה לעזרה והתערבות מיידית לאור ההתנהלות הנוגעת לסגירת פעילות המועדון אשר נחשפנו אליה בשבוע האחרון שבו החל הליך שתכליתו פיטורין של מנהל המועדון, אביתר מור".

ההורים מספרים על חשיבותו של אביתר למועדון: "אנו מכירים את אביתר שנים רבות בתור מי שגדל במועדון החל מעמדת מאמן צעיר ועד למנהל המועדון. לאורך כל הדרך, התרשמנו עמוקות מיכולתו של אביתר, מאופיו, ממסירותו לילדים במועדון בתור דמות חינוכית מהמעלה הראשונה ומהרמה המקצועית הגבוהה שהפגין. לא פחות מכך, אנו מוקירים לאביתר את הפיכת המועדון לפרויקט המאגד בתוכו פעילות לספורטאי עילית מחד, דרך שייט עממי (לילדים ומבוגרים) מאידך ועד פעילות חברתית עבור נכים, אוכלוסיות בסיכון ואוכלוסיות ברות-טיפוח (לדוגמה ילדים אוטיסטים). ידעו חברי הדירקטוריון כי הצלחת כל מועדון ספורטיבי תלויה בצוות המקצועי המנהל אותו ועל היכולות המקצועיות של אביתר אי אפשר לחלוק".

ההורים ממשיכים: "ניסיונותינו לברר, להידבר ולהשתתף בתהליך עד כה, נתקלו באמירות סתומות שלא גובו בנתונים אמיתיים ולא תואמות את היכרותנו עם העובדות בשטח. בנוסף, נחשפנו לאמירות שמשתמע מהן שאין תוכנית עבודה סדורה להחלפת אביתר ולמינוי חדש לניהול ענף השייט ואף חמור מכך, שעצם המשך קיום ענף השייט, חלקו או כולו, נשקלים כעת ע"י העמותה".

אביתר מור לצד אנשים

אביתר מור עם ספורטאים מצטיינים במועדון השייט. צילום: מור לוזון

עוד נכתב בפנייה: "מועדון השייט של בני הרצליה הוציא בשנים האחרונות ספורטאים שזכו להישגים מצוינים ביניהם אלופי עולם ואלופי אירופה. הענף בהרצליה כולל כיום למעלה ממאה ספורטאים, חלקם בסגל האולימפי של מדינת ישראל, אלופי עולם, אלופי אירופה ורובם ככולם ילדים אשר מתאמנים במסירות רבה שנים רבות למטרה זאת, תחת המטריה של בני הרצליה. אנו סבורים כי ראוי לשתף אותנו בתהליכים הרי גורל עבור עתיד והתנהלות המועדון".

ההורים ביקשו לקיים דיון דחוף ברמת הדירקטוריון: "אנו מבקשים שכל חברי הדירקטוריון יהיו מודעים לנושא ולהחלטות אשר עתידות להתקבל בין אם מדובר בתהליך הפיטורין של אביתר מור או עתיד ניהול המועדון בכלל. אנו סבורים שמן הראוי שתהליכים אלה יוקפאו עד אשר דיון כזה יתקיים ותינתן לנוגעים בדבר, כולל נציגות ההורים, הזכות להשתתף בו. אנו פונים אליכם כמוצא אחרון טרם יתקבלו החלטות שלא תהיה מהן דרך חזרה. כיוון שילדי המועדון חשובים לכם אנו בטוחים כי תסכימו לפגוש אותנו".

עופר לוי, סגן ראש העירייה יו"ר דירקטוריון בני הרצליה ומחזיק תיק הספורט בעירייה, השיב לטענות: "כל השמועות והפצתם אינה נכונה. אנחנו רואים חשיבות רבה בהפעלת שירותי מועדון השייט. המועדון ימשיך בפעילותו התחרותית והעממית כסדרה תוך כדי התייעלות ושיפור השירות לחברים בו. לגבי אביתר, אני מעדיף לא לציין את הסיבות שהחלטנו לסיים את תפקידו מפאת צנעת הפרט".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן