שיעור חולי האסתמה המתגוררים ביישובים שבהם זיהום האוויר גבוה – גדול יותר באופן מובהק לעומת יתר היישובים. כך עולה מנתונים חדשים של מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות" ומתפרסמים לרגל יום האסתמה שצוין השבוע ברחבי העולם.

חזקים ביחד. לנדוור

נתוני המכון מתבססים על מדידות זיהום האוויר באזורים השונים לצד בדיקת נתוני האבחון במחלה של כלל מבוטחי מכבי. מהנתונים עולה כי היישובים השוכנים מזרחית לחיפה הם אלו שבהם שיעורי האסתמה הגבוהים בישראל.

באשר לאזור השרון נמצא כי ברעננה יש 10.23% אבחנה במחלה ובכפר סבא 9.52% והן מדורגות בצמרת הערים בישראל בהקשר זה.

אסתמה היא מחלת ריאות כרונית הפוגעת בילדים ובמבוגרים ומהווה גורם משמעותי לתחלואה נלווית ולתמותה בעולם כולו. על פי משרד משרד הבריאות, "עם גורמי הסיכון לאסתמה נמנים גורמים סביבתיים כגון זיהום אוויר וחשיפה לאלרגנים שונים, וכן גורמים גנטיים". לדברי ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, "יום האסתמה הבינלאומי הוא הזדמנות לעלות מודעות לאבחון וטיפול מוקדם במחלה. אסתמה מושפעת מגורמים רבים, וביניהם תורשה, אורח חיים וסביבה. איכות האוויר ושינויי האקלים משפיעים על כולנו ולכן עליהם להוות חלק אינטגרלי מאסטרטגיית קידום הבריאות בארץ ובעולם".

היא מוסיפה כי "אנחנו יודעים שלזיהום אוויר יש קשר ישיר לאסתמה ואנחנו רואים במפה קשר ישיר בין רמת זיהום האוויר לאסתמה באוכלוסייה".

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן