יהודה אוריאלי ובנו אייל, בעלי אולם האירועים "קאסיופאה", מרגישים שהמדינה פשוט בגדה בהם. הם מספרים על הפסדים כספיים קשים, מדיניות הממשלה הכושלת, חוסר הוודאות והתקווה לעתיד טוב יותר

שרון יונתן

בעוד שנראה שהחזרה לשגרה הולכת ומתרחבת, עבור בעלי אולמות האירועים אין שום אופק הנראה לעין. כך מרגישים גם יהודה אוריאלי ובנו אייל, הבעלים של אולם האירועים "קאסיופאה" בקניון ארנה בהרצליה מזה שמונה שנים, המכיל 500 מקומות.

לא רק שאין אופק לחזרה, מתברר שאולמות האירועים היו הראשונים להיפגע כפי שסיפר היום יהודה (בתמונה משמאל), דמות מוכרת מאוד בהרצליה ולשעבר חבר מועצת העיר: "כבר בתחילת מרץ, כשהחלו מסיבות הפורים והיה חשש לסגר, החלו ביטולי אירועים וזה עוד לפני ה-15 למרץ שאז הסגירה הפכה לרשמית. בחודש מרץ הרווחנו רק עשרה אחוזים ממה שהיינו אמורים להרוויח באותו חודש". בימים כתיקונם, היו באולם כ-60 עד 70 עובדים, רובם מלצרים צעירים שכבר התגייסו ועשרה עובדים יצאו לחל"ת.

למרות שחלפו חודשיים מהסגירה יהודה לא רואה בשורה באופק: "עד היום אנחנו סגורים ואין לנו שום דבר ברור לגבי המשך הפעילות. אנחנו ניזונים מעיתונים ורכילויות. צריך להבין שהמצב שלנו הוא הקשה ביותר, גרוע יותר מאשר המסעדות כי אצלנו אלו אירועים שמתוכננים מספר חודשים קדימה. נאלצנו לבטל אירועים עד חודש יוני. המסעדות שיפתחו יוכלו ישר להרוויח, אצלנו גם כאשר תהיה פתיחה יקח לנו עוד תקופה עד שיחזרו האירועים. אנחנו במצב הכי גרוע במשק. צריך לזכור שלא מדובר רק בבעלי האולמות והעובדים באולמות, אלא בכך שזאת פרנסה ל-100 עד 150 אלף איש שנותנים שירות לאולמות כמו ספקים, בעלי מקצוע וכדומה".

יהודה, מה לגבי מענקים? קיבלתם משהו?

"אני אישית לא קיבלתי כלום כי אני שכיר בעל שליטה ולא מגיע לי. היום בדיוק יצאה הנחייה להגשת מענק בחברות של מחזור עד 20 מיליון שקלים, אבל כרגע אין בהירות שזה יקרה. עד כה איבדנו הכנסה של מאות אלפי שקלים שאף אחד לא יחזיר לנו".

מתי לדעתך היו צריכים להחזיר את המשק לפעילות?

"אני מחזיק בדעה קיצונית יותר. לדעתי, הסגר הזה היה שערורייה אחת גדולה. לא היו צריכים בכלל לסגור את המשק אלא להטיל הנחיות של שמירת מרחק וצמצום אנשים. מהרגע הראשון אמרתי שיש כאן פאניקה מיותרת שנובעת גם כדי לכסות על מחדלי משרד הבריאות במשך השנים ועם הכנה לקויה למגפה. היום רואים את המספרים ומבינים שזאת הייתה פאניקה מיותרת. מספר הנפגעים מהסגר יהיה פי אלף מונים מחולי הקורונה. הממשלה לא מרגישה עכשיו את הנפגעים האלו, אבל בעתיד הם יורגשו".

מה אתה מצפה מהמדינה?

"ציפיתי שיתנו לעצמאיים מענקים משמעותיים ומהר, בדיוק כפי שעשו באירופה ובארצות הברית, וככה יאפשרו להם להמשיך לחיות בכבוד. עשו את הסגר על חשבון ציבור העצמאיים, כאשר חלק גדול מעובדי הציבור כלל לא נפגע ממנו. מקבלי ההחלטות דיברו והבטיחו, אבל בפועל שום דבר לא מומש".

עד כמה אתה מאוכזב מהמדינה?

"מאוד. אני אפילו מתבייש בה. בתור מי שנולד בארץ והורי היו מייסדי הרצליה, עברתי את כל מלחמות ישראל, אי אפשר לתאר את האכזבה שלי מהמדינה. ביצעתי את כל חובותיי והמדינה פשוט סוגרת לי את העסק ולכן אני מתבייש בה. המדינה פשוט בגדה בנו וחיסלה עסקים ואני המום מזה. כמו התנהגות של עולם תחתון. זאת פשוט בושה וחרפה ואני אומר לך את זה כמי שהצביע ללכוד. אני בטוח שגם דור המייסדים מתבייש עכשיו במדינה. כל הממשלה הזאת היא כישלון חרוץ. זאת ממשלה שיודעת רק לקחת ולא לתת".

איך זה השפיע עלייך?

"אני כבר לא ילד. עשיתי הרבה דברים בחיי ואם אני בגילי, 76 וחצי, מתבטא כך אז זה אומר דרשני. אני משתדל שזה לא ישפע. עברתי הרבה משברים בחיים, אבל כזאת אדישות ואי הבנה של הצרכים של העצמאיים ובעלי החברות מעולם לא נתקלתי".

העסק שלכם יוכל להמשיך לעמוד על הרגליים?

"השאלה עוד כמה זמן זה ימשך. אנחנו על סף חוסר יכולת להמשיך. אם זה ימשיך ככה לא רק אני לא אמשיך, אלא עוד הרבה בעלי אולמות אירועים יקרסו. בעלי אולמות שלא צברו הון גדול יהיו בבעיה קשה מאוד. הרבה מאוד עסקים וחברות יפלו. אני לא מרים ידיים ומאמין שנשרוד את המשבר הזה".

איך המשבר ישפיע על הענף כולו בעתיד?

"זה ישפיע מאוד כי המדינה הצליחה להכניס את כל הציבור לפאניקה, כך שאנשים יפחדו להגיע להתקהלויות גדולות כמו אירועים. דבר נוסף, אנשים שחוו משבר כלכלי ירצו לחסוך ולא לקיים אירועים. אנשים מתעניינים לגבי אירועים בחודשים הקרובים, אבל אין לי תשובות לתת להם".

אין מי שדואג לנו

אייל אוריאלי, בנו של יהודה, מוסיף: "ההרגשה הכללית היא שיד ימין ויד שמאל אצל מקבלי ההחלטות לא ממש מחוברות. אפשר לסגור מדינה, אבל מצד שני צריך לפצות עסקים באופן גורף, כמו בכל העולם, ובעניין הזה הממשלה נכשלה ובגדול. בירוקרטיה בלתי נגמרת, כל דבר לוקח המון זמן ובינתיים עסקים מדממים בלי אופק. אני מכיר בעלי עסקים בחו"ל שקיבלו מענק יפה שנתן להם אופק להמשך. בשביל מה אנחנו צריכים לעבור את הסיוט הזה".

אייל, עד כמה האכזבה בקרב בעלי האולמות?

"קיימת אכזבה גדולה בצורה גורפת בקרב כולם. אתה פשוט רואה שבעת משבר אין מי שדואג לך. לא קיבלנו תשובה אחת ברורה, המסרים לא ברורים. יוצא משהו בתקשורת ואח"כ מסר אחר. אי אפשר לנהל ולצאת ממשבר ללא פיצוי. היום שומעים כי הפקידים הבכירים רוצים להתפטר וזה רק מראה על התפקוד ה"גבוה" שלהם בתקופת המשבר".

תצליחו לצאת מזה?

"אני רוצה להאמין שנעמוד על הרגליים, אבל גם אם זה יקרה זה יהיה בקושי רב. הצלחנו לעצור כמה עלויות כמו שכירות. יש הרבה משתנים ואין לדעת איך השוק יתנהג".

אולם אירועים קסיופאה הרצליה
אולם האירועים קאסיופאה בהרצליה. מקווים לעבור את המשבר

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן