בשבוע שעבר נפתחה במרכז דניאל בתל אביב לחתירה תערוכת ציורים מרגשת בשיתוף 'מקום להבעה'. 'מקום להבעה' מנוהל על ידי יעל כהן, ונמצא בתוך מתנ"ס נווה עמל בהרצליה.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

יעל פיתחה את שיטת "הבעה באמצעות הקלדה" ביחד עם גדי שטיינברג, הנמצא על הרצף האוטיסטי, וחותר במרכז דניאל לחתירה, בקבוצת החתירה לצעירים על רצף האוטיזם. התוכנית ללימודי חתירה לילדים ומבוגרים על הרצף האוטיסטי שואפת לאפשר למשתתפים רגעי כיף והנאה, דרך פעילות ספורטיבית מחוץ לבית, תוך למידת מיומנות טכנית והתקדמות – כל אחד לפי יכולתו – בהפעלת משוט וסירה.

במרכז להבעה נפגשות קבוצות של ילדים, מתבגרים ובוגרים, אוטיסטים , כפי שהם קוראים לעצמם "האנים האוטיסטים" על מנת להביע את עצמם באמצעות ההקלדה, ולנהל שיח בנושאים רבים ומגוונים הנוגעים לחייהם האישיים והקבוצתיים, ומוכיחים שהם רוצים ומסוגלים ללמוד. במסגרת מקום להבעה החברים גם לומדים קורסים עיוניים בנושאים מגוונים שהם מציעים ורוצים ללמוד.

העבודות לתערוכה נעשו בהשראת הקורסים שהם למדו, ונוגעים בנושאים שונים כמו הים כמטפורה אנימציה, רפואה סינית, מלחמת יום הכיפורים ושחמט ועוד.

לאחר שהתוצרים הוצגו במקום להבעה, הוחלט להציגם גם במרכז דניאל לחתירה, שם התערוכה נערכת עד ה- 29.6. בתערוכה מציג גדי שטיינברג את התוצרים ביחד עם חבריו מהמרכז להבעה, שחלקם מתאמנים איתו בקבוצת החתירה. גדי, בן 29 מרמת גן, אובחן בגיל 3 כאוטיסט בתפקוד נמוך, ולא מדבר עד היום.

ליאורה שטיינברג, אימו של גדי מספרת: "שנים האמינו כי יכולותיו הקוגנטיביות נמוכות. ניסינו  טיפולים רבים ושונים,  ובגיל 6 הגענו ליעל כהן, מטפלת בילדים ובוגרים אוטיסטים. בגיל 12 יעל נוכחה לדעת כי הוא יודע קרוא וכתוב. היא לא נדרשה ללמדו דבר מלבד השימוש במקלדת. גד למד בעצמו קרוא וכתוב, למעשה זה היה הרגע שהבנו שהוא למעשה בעל יכולות קונטיביות גבוהות". דרך הטיפול בגדי, גילתה יעל את היכולות החבויות אצל אוטיסטים לא מדברים, ופיתחה את שיטת העבודה "הבעה דרך הקלדה עם אוטיסטים".  גדי החל לכתוב שירה וחשף כישרון גדול. לפני כ-5 שנים החליטה ליאורה לתור אחר פעילות ספורטיבית עבור גדי. "אחרי חיפושים רבים גיליתי שספורט החתירה מתאים לו מבחינת פרמטרים שונים, המסגרת החברתית חשובה, לכן בדקתי אפשרות לצרף כמה מהחברים של גדי, שנמצאים איתו ב'מקום להבעה' שהתלהבו מהרעיון וכך קמה הקבוצה.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

אייל מילר, מנהל תכנית קבוצת החתירה, במרכז דניאל לחתירה: "התערוכה מדברת  על החוויה שלהם כאנשים שנמצאים על הרצף האוטיסטי, ועל היחס של הסביבה, כאשר זו הדרך שלהם להביע את עצמם. התערוכה תתקיים בכניסה למרכז כיוון והמטרה היא שכל מי שנכנס ייחשף ליצירות ולבני האדם שמאחוריהם." ליאורה מוסיפה: "גדי מתרגש מאוד מהתערוכה כיוון ויש להם את האפשרות להתבטא, ולחשוף בפני אחרים את העולם הפנימי שלהם. וזה מעצים אותם מאוד שאנשים מגיעים ומתעניינים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן