שלמה גזית מרמת השרון, שעלה בגיל 6 מטורקיה, בנה משפחה למופת, פיתח קריירה צבאית מרשימה, זכה בתואר יקיר העיר והותיר חותם גם בטורים שבועיים בפייסבוק. אתמול הוא הובא למנוחות בבית העלמין מורשה בהלוויה צבאית. ילדיו נפרדים מהאיש שעשה בחייו כל כך הרבה

שרון יונתן

בתמונה: שלמה גזית עם בתו אסנת (מימין) ונכדתו נעה

לא רבים האנשים שבמותם הותירו רזומה עשיר כמו שלמה גזית ז"ל מרמת השרון, שנפטר ביום חמישי והובא אתמול לקבורה בהלוויה צבאית בבית העלמין מורשה.

שלמה, האלוף במילואים ואיש צבא וותיק, נפטר שבועיים לפני יום הולדתו ה-94 כשהוא מותיר אחריו את שלושה ילדיו: אסנת, יואב ועפרה, שמונה נכדים ועוד שבעה נינים. אשתו אביגיל (גלה) ז"ל נפטרה לפני שלוש שנים. שלמה ואביגיל הגיעו לרמת השרון בשנת 1964 ועד לפני 14 שנים התגוררו ברחוב התרפ"ד בנווה רסקו, מול בית הספר היסודי אמירים. בשנת 2006 עברו לבית הדיור המוגן "מגדלי הים התיכון" בכפר סבא.

בני משפחתו של גזית מבהירים כי הוא לא נפטר מקורונה. בנו יואב סיפר היום ל"שרון און ליין": "אבי אושפז שבוע לפני מותו בבית החולים בלינסון בגלל בעיות בלב וביום חמישי האחרון חלה הרעה במצבו ותוך מספר שעות הוא נפטר".

שלמה גזית שירת בצבא שנים רבות והשתחרר בדרגת אלוף. בשל שירותו הצבאי הארוך והמשמעותי, לשלמה הייתה בקשה מיוחדת לפני מותו, כפי שסיפר בנו יואב: "הוא ביקש שתתקיים לו הלוויה צבאית והצבא כיבד את הבקשה ואכן התקיימה הלוויה צבאית, כאשר את הארון שלו נשאו שישה קצינים בדרגת אלוף והיה מטח כבוד של חיילים. בסך הכל נכחו בהלוויה עשרות אנשים כולל חברים קרובים, אבל הצבא דאג שהם יהיו בקפסולות בגלל הנחיות הקורונה. הוא תרם כל כך הרבה לצבא ולמדינה. הצבא היה צריך לכבד אותו וכיבד אותו בגדול".

בתו אסנת ישפה גזית סיפרה על אביה האהוב: "אבי היה אבא מופלא, מסור מעין כמותו, אוהב ודואג, איש נפלא, חכם, מתון, פתוח. זכינו בענק להיות ילדיו. האובדן קשה מנשוא".

קריירה צבאית מפוארת לאורך שנים

שלמה נולד בתורכיה באוקטובר 1926, עלה ארצה מאיסטנבול בגיל 6 והתחנך בתל אביב. את שירותו הצבאי החל בהגנה ובפלמ"ח. במלחמת העצמאות היה מ"פ בחטיבת הראל, ונשאר בשורות הצבא עד שנת 1981.

בין תפקידיו הרבים בצה"ל: ראש לשכתו של משה דיין, סמח"ט בחטיבת גולני, חבר צוות ההקמה ומדריך במכללה לביטחון לאומי, מתאם הפעולות בשטחים, ראש אמ"ן וחבר משלחת ישראל לשיחות המו"מ עם מצרים. בוגר בית הספר לפיקוד ומטה בצרפת ובעל תואר בהיסטוריה מאוניברסיטת תל-אביב.

 עם פרישתו מצה"ל בדרגת אלוף, שימש כנשיא אוניברסיטת בן-גוריון, מנכ"ל הסוכנות היהודית, חוקר בכיר במכון "יפה" למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל-אביב. ב-1996 מונה ליועץ ראש הממשלה ואיש הקשר בינו לבין יאסר ערפאת בנושא הפלשתינאי. מאז הספיק לכהן כיו"ר המרכז לחקר כוח המגן וסגן יו"ר המרכז למורשת ולמודיעין. נמנה עם מקימי אתר ההנצחה של קהילת המודיעין ברמת השרון.

אלוף שלמה גזית במדי הצבא
שלמה גזית בעת שירותו בצבאי. צילום: באדיבות דובר צה"ל

בשנת 2002 הוענקה לשלמה תעודת "יקיר רמת השרון" שבה נכתב: "תרמת רבות לביטחון המדינה החל מפעילותך בפלמ"ח ובהגנה ודרך שנים רבות של פעילות בתפקידים בכירים בהם כיהנת בצה"ל, בעברך הצבאי המפואר. היית ממקימי אתר ההנצחה של קהילת המודיעין ברמת השרון. אתה תורם מניסיונך ובאישיותך המיוחדת גם בחיי הקהילה ברמת השרון, בכל עת שאתה מתבקש".

אומר את שלו – הטור השבועי של שלמה

לשלמה גזית היה חשוב מאוד להביע את דעתו בענייני היום וכך הוא עשה ב-30 השנים האחרונות, ממש עד חודש לפני מותו. בהתחלה היו אלו טורים כתובים על נייר ובהמשך טור שבועי בדף הפייסבוק "שלמה גזית הטור השבועי".

בנו יואב פירסם השבוע את הטור האחרון ובו סיפר כיצד נולד הטור השבועי: "שנים אנשים שפגשו אותי היו שואלים שאלה קבועה: "נו, מה אביך אומר?" אחרי שתשובתי שאני לא יודע, לא הועילה, פניתי עם זה לאבא שינסח לי "דף מסרים" – הינה – זה מה שהוא אומר. לדעתי זה היה אחד המצתים של "הטור השבועי" שלו אותו אבי כתב בקפדנות עשרות שנים ושכבר כמה שנים אני מעלה אותו פה לפייסבוק. ועדין היום באים אלי עם – נו, מה אביך אומר".

אלוף שלמה גזית ובנו יואב
יואב גזית (מימין) עם אביו שלמה בתקופת הקורונה

יואב ממשיך: "לאחרונה יצא לנו לבלות לא מעט בבית החולים. עוד השבוע אבא היה שואל כל איש צוות שהיה מגיע שתי שאלות פשוטות: "איפה שרתת" ו"איפה למדת", לא תמיד הם ענו נכון, קרי חיל מודיעין ואוניבריסטת בן גוריון. בשנים האחרונות, כשאני לוקח ומחזיר ומסיע והולך איתו להרבה מקומות רפואיים פחות ורפואיים יותר, נהיינו ממש חברים. אבא היה אלוף בהעלאת רעיונות מקוריים ובאלתורי פתרונות בבית ובגינה. הוא לימד אותי איך לתקן ולשפץ עם מברג, פלייר, צבת ומקדחה. הוא גם היה מומחה ב"סיפורי האכלה" מצחיקים על נועם השובב, על שנומלה הקטן, סיפורים שסיפר לילדיו הצנומים ולנכדיו ולנכדותיו. לאחרונה "סבתא תרנגולת", שכתב עם אסנת אחותי, הרחיב את מעגל קוראיו הצעירים. נוח בשלום אבא, וספר עליי רק מילים טובות לאמא".

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן