לפז אידן, יליד ותושב הרצליה, בן 39, סיפור חיים מטלטל שסופו ניצחון מרגש. אידן שהיה מכור לסמים, מסייע כיום למכורים אחרים ומשמש כיועץ להחלמה מהתמכרויות.

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

השבוע הוא חשף את סיפורו האישי בפוסט מרגש בפייסבוק שבו הוא סיפר בין היתר:  "נולדתי בהרצליה. אני בן 39, נשוי טרי ובקרוב אבא טרי. בגיל 14 התנסיתי לראשונה בעישון גראס, בזמני זה היה אחרת, היינו קבוצה קטנה של ילדים 'בעייתיים', כאלו שנשרו מכל מסגרת חינוכית והסמים היו שם.. כאילו חיכו רק לנו. זה חיבר אותי לחיים ונתן לי לא להרגיש תחושות של אי שייכות, ושל זרות שחשתי אז.. זה חיבק אותי ואני חיבקתי את זה בחזרה".

עברו השנים והתמכרות רק החמירה. "בהתמכרות כמו בהתמכרות זה מעין בית ספר עם כיתות, אתה לעולם לא נשאר באותה כיתה", מספר אידן, "וככה התחלתי לעלות כיתות ולגלות עוד ועוד סוגי סמים ואלכוהול. התגייסתי לצבא 3 שנים שירות וכשהשתחררתי 'החבר' שחיבק כל השנים חיכה לי בחוץ ויצאתי לסיבוב של 7 שנים נוספות של טירוף והתמכרות קשה מאוד שפגעה לי ברוח, ברגש, וכמובן בצורה הפיזית של הזנחה מאד גדולה".

בגיל 28 הוא התחיל את השינוי בדרך ליציאה מן הסמים. "הנפש שלי התעייפה בשלב מסויים ולא יכולתי להמשיך עוד. ביקשתי עזרה בגיל 28 והתחלתי לטפל בעצמי. עברו מאז 11 שנים ועוד חודשיים שאני נקי ומפוכח מכל דבר שמשנה את מצב הרוח והתודעה ואני רושם את זה בהודיה גדולה מאוד".

רוב חייו עבד אידן במסעדות כדי לפרנס את עצמו. "כשהתפכחתי", מספר אידן, "משהו בתוכי רצה וחיפש משהו אחר. מאז ומתמיד הייתה לי אהבה גדולה לאנשים. ויום אחד הציעו לי לעבוד במרכז גמילה פרטי כמדריך פחדתי מהרעיון, ויחד עם זאת הוא קסם לי. עבדתי שם כארבע שנים כמדריך ולאט לאט התקדמתי להיות רכז מדריכים במקום. העבודה מילאה אותי ודחפה אותי ללמוד עוד ועוד על התמכרויות ועל נפש האדם ( המכור בעיקר)".

אידן סיים מאז 3 שנים לימודי פסיכותרפיה ממוקדת התמכרות וכיום הוא פסיכותרפיסט, סיים לימודי הנחיית קבוצות בפתוחה, "למדתי והעברתי בעצמי קורסים רבים של 12 הצעדים והעברתי אותם לאנשי מקצוע רבים בעיקר לעובדים סוציאליים", הוא מספר, "ליוויתי צוותים במכינות קדם צבאיות במשך שנתיים. וכיום סיימתי שנה ראשונה לימודי פסיכודרמה ואני ממשיך בקרוב לשנה שנייה.

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

"בנוסף כבר למעלה משבע שנים שיש לי קליניקה פרטית בהרצליה לטיפול בהתמכרויות והרגלים מזיקים, ואני עובד במקביל פעמיים בשבוע במרכז גמילה פרטי כמנחה קבוצות וכמטפל פרטני עבודה שמאוד טובה אלי וממלאת אותי. השנים בעבודה עם אוכלוסייה מכורה כמוני גרמה לי להשתנות כאדם, המשקפיים שאני רואה את העולם קיבלו המון צבעים חדשים, והמון הבנות ותפיסות חדשות".

פז אידן מהרצליה. צילום פרטי

פז אידן מהרצליה. צילום פרטי

אידן, שהתחתן בינתיים ומצפה לילד, מספר ל"שרון אונליין" :"הייתי מכור הרבה מאוד שנים. זה כלל הרבה סוגי סמים, גם אלכוהול, סמים קלים שהפכו לקשים כמו קוק, אקסטזי, מסיבות טבע, ממריצים למיניהם, סמי פיצוציות, חגיגת, נייס גיי, וכולי. זאת הייתה תקופה מאוד לא פשוטה. נאלצתי להלוות כספים מהשוק האפור כדי לממן את הסמים. עברתי לארצות הברית ולאילת כי חשבתי שאם אסע לחו"ל ארפא את עצמי. לא הבנתי שזה הולך איתי. מצאתי את עצמי גונב כסף מחברים, הרבה מאוד השפלות ומעצרים. הגעתי למקומות לא קשורים אלי אבל ההתמכרות גורמת לך להגיע לשם".

אידן גדל בשכונה לא פשוטה  ומגיל קטן היה במשפחות אומנה ובפנימיות. "בכיתה ב' עברתי למשפחת אומנה ואחר כך לפנימיות", הוא מספר, "ובכיתה ט' חזרתי להרצליה. בשלב מסוים אחי נהרג בצבא בתאונת דרכים וזה לדעתי הקש ששבר את גב הגמל. לא יכולתי להכיל יותר, ומשם 'יצאתי על החיים', התמרדתי בכל המסגרות, עשיתי מה שרציתי, נתתי להתמכרות יד ויצאנו לסיבוב של כמה שנים טובות. 15 שנים. בגיל 28 התעייפתי מהכל, התחלתי טיפול, הגעתי לתוכנית '12 הצעדים' ומשם עליתי על דרך. התחלתי לברר את הפאזל של החיים שלי ולהבין למה השתמשתי בסמים וממה ברחתי. כיום יש לי קלינקה פרטית לגמילה מהתמכרויות בהרצליה ואני עובד במרכז גמילה פרטי בסביון. אני מטפל בכל סוגי ההתמכרויות והרגלים מזיקים שמייצרים בעיות בחיים".

אידן סיים את הפוסט במילים הבאות: "בעיניים שלי העולם היום כולו סובל מהתמכרות, בין אם לאלכוהול, 'סמים קלים' שזה מושג שהמציאו כדי לתת כותרת מגניבה למשהו לא מגניב, וזה ממשיך בהתמכרות למסכים, פייסבוק, אינסטגרם, אכילה רגשית, קניות, מין, התנהגויות ממכרות, פשע, ריגושים, הימורים וממשיך לחשיבה אובססיבית, דאגות, חרדות, שליטה באחרים, נשלט על ידי אחרים, ריצוי ועוד ועוד… לשמחתנו היום יש פיתרון למחלה. יש פתרון ופתרון טוב ויעיל מאוד. אשמח ללוות, לייעץ, ולצאת למסע עם מי שהתעייף עם מי שאמר לעצמו ולסובבים שלו מיליון פעם די, עם מי שהנפש שלו מחפשת משהו אחר ומבקשת לחיות בחופש מההתמכרות שבו".

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן