ילד לא יכול להמציא זוועות כאלה / רות רזניק

כולי נחרדת מתמונת ילדותה הקשה בבית הוריה – כאשר אמה מפנה לה עורף ולא נלחמת כלביאה על גוריה. כלת פרס ישראל בטור מיוחד ל"שרון און ליין" בעקבות הסערה סביב ספרה של גליה עוז

כאשר נכתב הספר דר' ז'קיל ומיסטר הייד ב-1886 בבריטניה בידי הסופר המהולל רוברט לואיס סטיבנסון, קשה היה להאמין בקיום מעוות שכזה בבן אדם אחד. הספר הפך לקלסיקה, לסרט ובעיקר להגדרה המאפיינת את האדם הפסיכופט והסוציופט המציג חזות אחת מהוגנת – ולמעשה בלילות יוצא לשחר לטרף. החל משנת 1977 אני פועלת, עובדת ונאבקת למען נשים וילדיהן החיים בצל האלימות. חלקם של הגברים שתיינים, קלפנים ונרקומנים – אך רבים מאוד הם אנשים "מהוגנים" החיים בקרבנו כאשר כלפי חוץ הם נעימים ועושים רושם מצוין על הסובבים אותם.

קבוצת ז'אן שיווק נדלן. מחפשים דירה חדשה בהרצליה? צורי ונעמי

האדם מסוג זה הוא המטעה ביותר – באמצעות מניפולציות רגשיות, פיזיות וכלכליות. רק בתוך תוכי המשפחה מכירים את אופיו ותכונותיו, אותם הוא מסתיר כלפי חוץ. כואב מאוד לגלות שזמר מפורסם ושחקנים ידועים הם מטרידים מיניים סדרתיים – אם לא גרוע מזה. כואב מאוד שדמויות שהערצנו כגיבורים ומלכים הם למעשה שליטים רודנים שעיסוקם בשוד ובביזה ובאונס. קשה להאמין לדמויות נערצות ההולכות ומתפוגגות נגד עינינו המשתאות.

אהבתי מאוד חלק מספריו של הסופר עמוס עוז. שנאתי את הפולחן של דן בן אמוץ והתנהגותו הנלוזה עוד בחייו, למרות שגם אחדים מספריו עשו עליי רושם רב. אולם כל כולי מזדהה עם דבריה הכאובים והכואבים של גליה עוז. ילד או ילדה לא יכולים או מסוגלים להמציא זוועות שעברה גליה עוז בילדותה, נפשית ופיזית. כולי נחרדת מתמונת ילדותה הקשה בבית הוריה, כאשר אמה, מטעמים שלה, מפנה לה עורף ולא נלחמת כלביאה על גוריה. עצם שתיקתה מדברת בעד עצמה.

יש להוקיע מעשים אלה. מדינת ישראל חוקקה חוק צער בעלי חיים רק ב-1994. מה עם החוק נגד התעללות אדן בבת זוגו וילדיו? האם בכלל צריך חוק בנדון?

גם רחבעם זאבי לא ראוי

גם רחוב על שמו של רחבעם גנדי אינו ראוי. כחברת מועצה בתקופתה של יעל גרמן, הייתי חברה בוועדת השמות של עיריית הרצליה, כאשר הנושא עלה לדיון. קיבלנו הודעה מאישה שהעידה בבכי שנאנסה על ידו ומתחננת שלא נקרא לרחוב על שמו. הנושא עבר למועצת העיר שקיבלה את עמדת ראשת העירייה ועמדתי לא לקרוא לרחוב על שמו של גנדי. אולם משנבחר משה פדלון התקבלה פנייה לביטול ההחלטה הקודמת -ובמועצת העיריה אושררה החלטה לאשר את שם רחוב על שמו של גנדי. ההיסטוריה תשפוט אותו על מעשיו השונים ותחליט.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

חשוב מאוד שיידעו הכל כי מעלליהם בכפייה, אלימות והטרדה מינית של נשים וגברים, ילדות וילדים ילוו אותם למרות מעמדם הנכבד ותפקידיהם הצבאיים, הכלכליים או האמנותיים – לדיראון עולם ולדורי דורות.

אני פועלת, עובדת ונאבקת למען נשים וילדיהן החיים בצל האלימות. חלקם של הגברים שתיינים, קלפנים ונרקומנים – אך רבים מאוד הם אנשים "מהוגנים" החיים בקרבנו כאשר כלפי חוץ הם נעימים ועושים רושם מצוין על הסובבים אותם

רות רזניק, תושבת הרצליה וחברת מועצת העיר לשעבר, היא סופרת, מתרגמת וכלת פרס ישראל על מפעל חיים עבור תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה; בשנת 1977 ייסדה את עמותת ל.א., שעיקר עיסוקה הוא ניהול מקלטים לנשים מוכות – שם היא פעילה בהתנדבות עד היום

צילום עמוס עוז: Fronteiras do Pensamento, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

.

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן

3 thoughts on “ילד לא יכול להמציא זוועות כאלה / רות רזניק”

 1. מדוע קימת בכלל הצעה למחוק שם רחוב, האם הקורבן מחק את שם משפחתה??? האם עמוס עוז לא הותיר לנו נכסי צאן ברזל בספרות? האם נחנך לנקמה? לאחר מות? שזו כנראה דרכה של הבת.

 2. חשוב להגיד שלא רק בגברים יכולה להיות אלימות נסתרת, גם בנשים. גם אמהות יכולות להתנהג באלימות כלפי בן הזוג והילדים. לגבי גליה עוז, אני לא מכירה אף אחד מהם אישית (והרבה פעמים גם אם מכירים אי אפשר לדעת…) אבל אני מכירה, למשל, אשה מאוד אלימה ומשוגעת (שסובלת, כנראה, מהפרעת אישיות גבולית) שיכולה להמציא סיפורים שיקריים ומאוד משכנעים אבל מומצאים לחלוטין. לכן לא הייתי ממהרת להסיק מסקנות על אף אחד, לפני ששומעים את הצד השני

 3. גליה אומללה וכך גם המשפחה
  עמוס עוז בנה את עצמו אחרי התאבדות אימו. אי אפשר לשפוט, בבתי המשפט דברים כאלה נדונים בדלתיים סגורות בבתי משפט לדיני משפחה.
  גליה כנראה לא אהובה על ידי משפחתה ואת זאת אפשר להבין לפי התגובות שלהם בתקשורת.
  כדי להבין את עומק הדילמה הריגשית הסוערת של המשפחה כדאי לקרוא את "משכילה" מאת שרה וסטאובר 👇

  http://israblog.org/blogread.asp?blog=690765&blogcode=15003089

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.