העירייה פונה לתושבים: החליפו את הכפרות בפדיון כפרות

עיריית הרצליה יצאה היום בקריאה לתושבי העיר להחליף את מנהג הכפרות בפדיון כפרות. ראש העירייה, משה פדלון: "זוהי עת הרחמים ואין כמו הימנעות ממנהג הכפרות והחלפתו באלטרנטיבה הומנית". חבר המועצה הדתי אלעד צדיקוב בתגובה: "רוב מוחלט של מנהג הכפרות בעיר מבוצע ממילא על מעות (כסף) שניתנות לצדקה. קריאת העירייה נשמעת מעט טרחנית, לא במקומה ובעיקר לא מחוברת לשטח"

שרון יונתן

מספר ימים לפני יום כיפור, פנתה היום עיריית הרצליה לתושבי העיר להימנע ממנהג הכפרות ולהשתמש בפתרונות האלטרנטיביים השונים שמציעה ההלכה. כפרות הוא מנהג יהודי עתיק שנערך בערב יום הכיפורים, כאשר על פי המסורת, מסובבים תרנגול מעל ראשו של כל יהודי ומבקשים שהתרנגול ילך למיתה, ותמורתו ילך האדם לחיים טובים ולשלום. לאחר מכן נמסר התרנגול לשחיטה וניתן לרוב כצדקה לעניים, או נפדה בכסף הנמסר לעניים, ונקרא "פדיון כפרות". כיום יש כאלה המקיימים את המנהג בדג או בכסף במקום בתרנגול.

לידרס סוכנות תיווך בהרצליה

בעירייה ציינו היום כי בהרצליה גם קיים חוק עזר עירוני האוסר על שחיטת בעלי חיים במרחב הציבורי והדגישו כי ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות אף הביע עמדה כי יש לקדם "פדיון כפרות" (פדיון כספי) כחלופה לשימוש בבעלי כנף וזאת על מנת לצמצם צער בעלי חיים ולמען שמירה על בריאות הציבור. את היוזמה קידמה חברת המועצה דנה אורן-ינאי מסיעת "דרך חדשה".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אמר היום: "זוהי עת הרחמים ואין כמו הימנעות ממנהג הכפרות והחלפתו באלטרנטיבה הומנית כדי לתת ביטוי מוחשי הן לרצוננו להימנע מגרימת מוות לבעלי חיים והן להגברת הסולידריות בקהילה ובעיר".

אלעד צדיקוב: "קריאת העירייה טרחנית ולא במקומה"

חבר המועצה הדתי אלעד צדיקוב (גשר) הגיב לקריאת העירייה: "בהרצליה לא מתקיימות שחיטות המוניות לכפרות כמו בערים אחרות בישראל. רוב מוחלט של מנהג הכפרות בעיר מבוצע ממילא על מעות (כסף) שניתנות לצדקה. דה פקטו קריאת העירייה נשמעת מעט טרחנית ולא במקומה ובעיקר לא מחוברת לשטח. בדיקה קלה מול חברי מועצת העיר המונחים בסוגייה הייתה חושפת את המציאות".

צדיקוב מוסיף: "בנוסף לזאת, יש לשלול מכל וכל את האמירה כאילו שחיטת תרנגולים איננה הומנית, כפי שנשמע מהודעת העירייה בציטוטיה. אני מזכיר כי כלל העופות שנשחטים ניתנים בתרומה כעופות למאכל למשפחות נזקקות. מנהג אבותינו בידינו, כך נהגו בקהילות רבות בעם ישראל ושום חינוך מחדש לא יערער זאת. לנושא הכפרות ישנם שורשים רוחניים עמוקים – הם מבוצעים מזה מאות רבות בשנים על מעות, או דגים, או עופות. הקביעה כי שחיטת עופות הינו ביטוי לדה-הומניזציה מוזרה מאוד וסביר שמקורה בטעות. אני מתקשה לחשוב שמאן דהוא תובע מתושבי העיר להנהיג עצמו כאדם צמחוני מהיום. המוות לבעלי חיים שנשמע מדברי העירייה הוא ביטוי פומפוזי ומשולל יחסיות לשחיטה יהודית כשרה ממנה כולנו ניזונים במאכלי העוף והבקר במטבחי ישראל. אני מזכיר שהעירייה עצמה מארחת אורחים במטבחים בשריים וכן מסייעת במימון מערך כשרות למטבחים בשריים. אנו בהחלט בעד מעות לכפרות כדברי השולחן ערוך. אך מתנגדים בתוקף לדה לגיטימציה למנהגי ישראל".

אלעד צדיקוב חבר מועצת העיר הרצליה
אלעד צדיקוב. "קריאת העיריה לא מחוברת לשטח"

.

טלי למדן יועצת נדל"ן

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" הרצליה לחץ כאן

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" רמת השרון לחץ כאן

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" כפר שמריהו לחץ כאן

להצטרפות לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

 

2 thoughts on “העירייה פונה לתושבים: החליפו את הכפרות בפדיון כפרות”

  1. התגובה של אלעד צדיקוב ליוזמה הברוכה של העירייה מביכה ומכוערת. לא תמיד צריך לפתוח את הפה ולהגיב. כשאין משהו חיובי להגיד על דבר כל כך מבורך, כדאי פשוט לשתוק. להגיד שמנהג הכפרות הוא הומני זה באמת כבר לבזות את עצמך לתשומת ליבך חבר מועצת העיר שטחו עיניו וגס ליבו ואינו מבחין בין התעללות פומבית ולא חינוכית בתרנגולים מפוחדים ואז הריגה שלהם ובין מעשה יפה כמו לתרום כסף לצדקה לנזקקים.
    לא עושים כפרות התרנגולות!
    כל הכבוד לעיריית הרצליה על הקריאה לתרומה במקום הריגה!

  2. עיר שחיה בהרמוניה לא צריכה התעוררות מחודשת כל שנה לנושא שהפך להיות פופוליסטי על ידי נציגים במועצת העיר המבקשים להזכיר לנו על קיומם

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.