"אתם לא תכריחו אותנו להתנדב" – מורה מהרצליה עם מסר ברור לכלל הציבור

רגע לפני שהלימודים חוזרים באופן חלקי, למורה מהרצליה יש הרבה מה לומר, בעיקר על הדרישה מהמורים "להיכנס מתחת לאלונקה" ולהתנדב. טור אישי ונוקב שלא ישאיר אתכם אדישים

צילום אילוסטרציה: CDC on unsplash

לא עוד חלומות רעים ומחשבות מפחידות - מרכז מתחברים

אני מורה. ומחנכת וגם רכזת. יש לי כ- 11 שנות וותק, עשיתי הסבה ממקצוע אליו למדתי באוניברסיטה  4 שנים והתמחתי שנתיים נוספות במשרד יוקרתי במרכז תל אביב. אני לא כותבת את כל זה כדי שתמחאו לי כפיים אבל אני כן רוצה לשבור כמה סטיגמות על אנשי ונשות החינוך בארץ. לא בחרנו במקצוע הזה, כפי שנטען בעשרות פוסטים שאני קוראת לאחרונה ברשתות החברתיות, בגלל שלא הייתה לנו ברירה אחרת. אני עובדת עם מורות ומורים בעלי תארים שניים, דוקטורטים, מוסבי היי טק ופורשי צבא ולצד אנשי חינוך מעולים שאהבת המקצוע זורמת בעורקיהם ולא, אין להם פסיכומטרי 530 כפי שכותבים עלינו בזילזול.

אני רוצה לדבר על הטענה, שנאמרת לא אחת בכלי התקשורת, ואני מניחה שרבים מסכימים איתה, והיא שבעקבות משבר הקורונה יש למעלה ממיליון מובטלים ועובדים שהוצאו לחל"ת ועל כן על המורים להתגייס "מתחת לאלונקה". הביטוי הזה מראה שוב עד כמה הפער בין מה שהציבור חושב על עובדי ההוראה מנותק מהמציאות. לכל סקטור במשק יש תנאי העסקה משלו. בהיי טק למשל, המשכורות גבוהות יחסית, יש מספר ימי חופש גדול יותר מהמינימום המוכתב על פי חוק, מקבלים טלפון נייד, רכב, ביטוח מנהלים, שוברים לארוחות בוקר, טיסות לחו"ל (לצרכי עבודה, אבל בואו לא ניתמם שיש בזה גם מן ההטבה), הופעות, כנסים, ימי כייף וימי שיא, קייטנות לילדי עובדים, קבלת שבת חגיגית כל שבוע ועוד ועוד.

עובדי חברת החשמל לדוגמה, נהנו שנים מ" חשמל חינם", נופש מסובסד, קביעות ומתנות לחגים. משרתים בקבע נהנו מאז ומתמיד מתנאי פרישה חלומיים, כרטיסי "חבר" ו"בהצדעה" נכספים ושלל הטבות. משפחות רופאים נהנים ממעמד "פרסונל" בקופות ובבתי החולים. כל סקטור והפלוסים והמינוסים שלו. עובדי ההוראה בישראל, שנתונים בימים האחרונים למתקפה חסרת תקדים מצד אנשי תקשורת וגורמים במשרד האוצר, סובלים ממעמד רע כבר שנים, ממשכורות מגוחכות (השכר הממוצע הגבוה לכאורה של שכר עובד הוראה הוא עדות צורבת עד כמה זקנה מערכת החינוך בישראל, שכן מורה מתחיל מרוויח כ-5000 שקלים ואני, על 11 שנות הותק והתפקידים שלי מרוויחה עדיין משכורת בעלת 4 ספרות בלבד) ומאידך נהנים מימי חופשה רבים יחסית ליתר העובדים במשק.

עובד הוראה בבית ספר על יסודי זכאי מתוקף הסכם השכר שלו ל-7 ימי חופשה על כל חודש עבודה. הוא אינו זכאי לרכב, לטלפון נייד, לארוחת צהריים ואפילו לא לפינת קפה ראויה אך כן זכאי לחופשת קיץ. כשהתקשורת בישראל שואלת מדוע עובדי ההוראה מסרבים לוותר על ימי החופש שלהם, שהרי הם ממילא משולמים עליה, אני עונה- האם קיים עובד כלשהו במשק שיוצא לחופשה ואינו משולם עליה? זוהי חופשה בתשלום, מתוקף תנאי ההעסקה שלנו. זה הדיל שיש בין המורים למדינה כבר שנים. אנחנו מקבלים שכר נמוך יחסית של 10 חודשים שנפרש על פני שנה, ובכך מקבלים יותר ימי חופשה. אתם מבקשים לשנות את המשוואה הזו? אפשר, אבל עליכם לשנות את שני אגפיה. גם את השכר וגם את מספר ימי הלימוד.

מכבסת מילים שטומנת בתוכה אלימות מילולית

מהיכן הגיע הרעיון הזה, להנחות את עובדי הוראה לעבוד מהבית ולקרוא לזה חופש? מי היא אותה כתבת טלוויזיה שלא טעמה מעולם טעם מסדרון במוסד לימודי, ומי הוא אותו כלכלן בכיר במשרד האוצר שמעז בכלל לכמת את העבודה שלנו מהבית לחצי? מי מהם נאלץ להכין שיעורים מקוונים ולהעבירם בתוך בית מלא ביושביו? מי מהם קורא ומשיב לאינספור הודעות ומיילים מתלמידים, מהורים, מהפיקוח, מההנהלה? מי מהם נאלץ לשבת חפוי ראש בסוף יום בערב מול החדשות ולחטוף בשקט את חיצי הרעל של התקשורת, האוצר, וועדי ההורים?

דני רז לוגשי - משפחת רז נדל"ן

אנחנו חלק מהרקמה האנושית בישראל. גם לנו יש בני זוג שפוטרו, ילדים שהוצאו לחל"ת וכורעים כעת תחת ההתחייבויות שלהם ועלינו כהורים וכבני זוג לנסות ולתמוך. הפכו אותנו לאויבי העם, לחלק מהבעיה בגלל שאנחנו מסרבים שיכפו עלינו להיות הפתרון. לדרוש מאיתנו" להכנס מתחת לאלונקה מתוך שליחות והתנדבות" זוהי מכבסת מילים שטומנת בתוכה אלימות מילולית גרידא. אתם לא תכריחו אותנו להתנדב.

מקצוע ההוראה אינו שליחות או התנדבות. זוהי  פרופסיה לכל דבר ועניין. כשאנחנו נכנסים בבוקר בשערי בית הספר, אנחנו הולכים לעבודה, אנחנו הולכים להתפרנס. אנחנו קונים בכסף הזה אוכל, חיתולים ותרופות. בחרנו במקצוע הזה, בגלל שאנחנו מעולים בזה, בגלל שאנחנו אוהבי אדם, אוהבים ילדים ובני נוער ומאמינים בלב שלם כי לנו היכולת להקנות להם דעת וערכים בצורה הכי טובה שיש. גם רופא לא מתנדב בבית חולים, הוא עובד בבית חולים והוא מציל חיים כי זה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, אבל הוא לא מתנדב. אי אפשר לכפות על אדם להתנדב, ובעצם האמירה- למה שלא תתרמו ימים ביולי, אתם גם ככה מקבלים משכורת, זו כפייה להתנדבות.

כל שאני מבקשים זה שתתנו לנו לעשות את העבודה שלנו בשקט. אנחנו מבטיחים לעשות כמיטב יכולתנו כדי להוציא תחת ידינו ילדים ובני נוער ערכיים שמאמינים בעצמם וביכולות שלהם, דור המשך למדינה הצעירה ומלאת האתגרים הזו שלנו. אל תרמסו את כבודנו, כבדו את תנאי העסקתינו כפי שהייתם רוצים שביום מן הימים כבודם של ילדכם לא ירמס בפומבי במקום עבודתם.

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" הרצליה לחץ כאן

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" רמת השרון לחץ כאן

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" כפר שמריהו לחץ כאן

להצטרפות לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

להצטרפות לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן

3 thoughts on “"אתם לא תכריחו אותנו להתנדב" – מורה מהרצליה עם מסר ברור לכלל הציבור”

  1. כל מילה בסלע! הצדק איתך! היום לכל מורה יש ים של אפשרויות ולא הגענו להוראה מחוסר ברירה אלא מתוך שליחות.

  2. כל כך הרבה אי דיוקים לגבי תנאי ההעסקה של מגזרים אחרים במשק… כולם עובדים קשה, אף אחד לא מתנדב.

    ואם ההוראה אינה שליחות, אלא פרופסיה כפי שהמורה אומרת, ואם כמו שהיא אומרת תנאי ההעסקה שלהם זה הדיל שיש בין המורים למדינה כבר שנים אז הגיע הזמן שהמדינה באמת תרענן את החוזים, תעיף מעליהם את האבק, ותשווה תנאים (7 ימי חופש לכל חודש עבודה!!!!!!!) ליתר המשק.

    אשמח לקבל 70 ימי חופש בשנה. אך הרבה יותר הגיוני, שהמורים יעבדו כל השנה, עם משכורת מתגמלת יותר. הילדים לא צריכים כל כך הרבה חופש. ההורים לא צריכים לאלתר כל קיץ פתרונות. המורים צריכים לשנות גישה.

  3. אני מסכים עם מה שכתבת שהמורים לא הגיעו למקצוע הזה בגלל שלא היתה להם ברירה. יחד עם זאת, כל הדיבורים על "שליחות" נכונים רק לקומץ קטן של מורים. אולי המורות (יש מעט מורים מורים, מעניין למה…) נכנסות למערכת בגלל שליחות, אבל מי שנשארת, זה לא בגלל השליחות אלא בגלל התנאים. כולם מדברים על החופשות, אבל אף אחד לא מדבר על זה שמרבית המורות חוזרות הביתה בצהריים, וזה נחשב לגמרי למשרה מלאה. לא בכדי המורות מסרבות בעקשנות להחתים שעון – רובן "מבריזות" משעות השהייה, או לפחות מחלקן. נוסיף לכך את החופשות, שאליהן התייחסת, את שנת השבתון אחרי כל 6 שנים ונקבל משרה שהתנאים בה חלומיים. והשכר ממש לא נמוך – מי שעוברת את השנים הראשונות יכולה להגיע בקלות למשכורות של 12 ואפילו 15 אלף שקל בחודש. ובמחזור של 7 שנים מדובר בערך ב-54 חודשי עבודה כנגד 84 משכורות.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.